Zawsze gotowi, by ruszyć na ratunek – bez względu na porę dnia i pogodę. Ratownicy medyczni, lekarze i pielęgniarki pracujący w szpitalnych oddziałach ratunkowych, 13 października obchodzą swoje święto.

 

Podziękowania dla ratowników
 

W tym szczególnym dla ratowników medycznych dniu, w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, odbyła się uroczysta gala. Spotkanie było okazją do podziękowania osobom, które ratują ludzkie życie.
 

–  Kieruję do Państwa wielkie podziękowania za codzienną ciężką pracę. Za to, że możemy na Państwa liczyć, że nigdy Państwo nie zawodzą. Przy okazji przekazuję też podziękowania od Mazowszan, które i do nas docierają. Mieszkańcy dziękują za szybkie docieranie do potrzebujących, profesjonalne udzielanie niezbędnej pomocy, a przede wszystkim za to, że czują się bezpieczni. Za to jesteśmy Państwu wdzięczni – dziękował przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski. 
 

Marszałek Adam Struzik i przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski uhonorowali ponad 140 pracowników stacji pogotowia i szpitalnych oddziałów ratunkowych z Mazowsza.
 

Dzisiejsze święto ratownictwa medycznego wpisuje się w jubileusz 25-lecia samorządu województwa. Ćwierć wieku temu przekazano nam do zarządzania dużą część usług publicznych, w tym ochronę zdrowia. Samorządy stanęły na wysokości zadania, inwestując w sprzęt, modernizację, remonty obiektów i zakup nowoczesnej aparatury. Bez należytych nakładów na ochronę zdrowia nie da się budować nowoczesnego państwa. Liczę, że pojutrze wybierzemy władze publiczne w Polsce, które to rozumieją – mówił marszałek Adam Struzik.
 

– Dyplomy uznania od marszałka województwa to namacalny dowód, że codzienną, trudną i stresującą pracę ratowników i medyków pracujących w karetkach czy na SOR-ach widzą i doceniają także władze województwa – powiedział Karol Bielski, dyrektor warszawskiej stacji „Meditrans”.
 

Ciągła służba
 

Na Mazowszu jest 214 jednostek systemu ratownictwa medycznego, w tym 37 specjalistycznych i 177 podstawowych, a także 3 śmigłowce i 33 szpitalne oddziały ratunkowe (SOR)1.
 

Według danych GUS w 2022 roku samych wyjazdów do miejsca zdarzenia było blisko 435 tys. Najczęściej (ponad 330 tys. razy) karetki jechały do domów, najrzadziej – do szkół. Ratownicy pomogli blisko 564 tys. osób.
 

– Na przestrzeni ostatnich 30 lat system ratownictwa bardzo się rozwinął. Nie ma porównania jakim obecnie dysponujemy sprzętem. Kiedyś jeździliśmy jako asysta, pomoc lekarza. Dziś jesteśmy w pełni samodzielni, z dużymi uprawnieniami, ale i wiedzą, którą stale musimy pogłębiać – EWS . 
 

Wsparcie ratownictwa
 

Sejmik Województwa Mazowieckiego pomaga zespołom ratownictwa medycznego w ich codziennej pracy. Dzięki unijnemu projektowi covidowemu realizowanemu przez samorząd Mazowsza do tej pory sfinansowano m.in. zakup 146 karetek, aparatury medycznej, wyposażenia, środków ochrony indywidualnej oraz wykonanie robót budowlanych w placówkach medycznych.
 

Ponadto w latach 2018–2023 z budżetu województwa udało się zakupić 50 karetek systemowych o łącznej wartości ponad 27 mln zł. Sejmik Mazowsza pomógł również przy remontach budynków stacji pogotowia i wyczekiwania oraz w zakupie sprzętu. Na ten cel przeznaczono ponad 15 mln zł.

GOTOWI NA WSZYSTKO BEZ WZGLĘDU NA OKOLICZNOŚCI

Zawsze jesteście blisko ludzi, którzy potrzebują Waszej pomocy. Uratowaliście nie jedno życie, bo dla Was życie jest najważniejszą wartością. Jesteście wyjatkowi, niezastąpieni, niepowtarzalni. Z okazji Światowego Dnia Ratownictwa Medycznego Karol Bielski, dyrektor Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie życzy Wam spełniania marzeń, radości z życia, komfortowych warunków w pracy i wyjątkowych ludzi wokół siebie. Dziękujemy, że jesteście z nami.
 Zapraszamy na fotorelację z
centralnych mazowieckich obochów Dnia Ratownictwa Medycznego, które odbyły się dzisiaj w Muzeum Sportu i Turystyki.
 Warszawskie Pogotowie Ratunkowe - od 125 lat razem

    ARCHIWUM 2021       

Są gotowi, by w każdej chwili ruszyć na ratunek – bez względu na porę dnia i pogodę. Mowa o mazowieckich ratownikach medycznych, lekarzach i pielęgniarkach systemu ratownictwa medycznego. Aby zwrócić uwagę na ich wymagającą pracę, 13 października ustanowiono Dniem Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbędzie się uroczysta gala. Podczas wydarzenia, w którym wezmą udział marszałek Adam Struzik i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, zostanie uhonorowanych ponad 140 pracowników stacji pogotowia i szpitalnych oddziałów ratunkowych na Mazowszu.

Serdecznie zapraszamy
13 października (piątek) 2023 r. o godz. 10.00
do
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie,
Wybrzeże Gdyńskie 4.
 
Celem ustanowienia święta jest podkreślenie szczególnej roli ratowników medycznych i podziękowanie wszystkim osobom, które ratują ludzkie życie. Na Mazowszu jest 214 jednostek systemu ratownictwa medycznego, w tym 37 specjalistycznych i 177 podstawowych, a także 3 śmigłowce i 33 szpitalne oddziały ratunkowe (SOR).
Według danych GUS-u w 2022 roku samych wyjazdów do miejsca zdarzenia było blisko 435 tys. – najczęściej (ponad 330 tys. razy) karetki jechały do domów, najrzadziej – do szkół. Ratownicy udzielili świadczenia medycznego blisko 564 tys. osób.
 
Sejmik województwa mazowieckiego pomaga zespołom ratownictwa medycznego w ich codziennej pracy. Dzięki unijnemu projektowi covidowemu realizowanemu przez samorząd Mazowsza do tej pory sfinansowano m.in. zakup 146 karetek, aparatury medycznej, wyposażenia, środków ochrony indywidualnej oraz wykonanie robót budowlanych w placówkach medycznych. Ponadto w latach 2018-2023 z budżetu województwa udało się zakupić 50 karetek systemowych o łącznej wartości ponad 27 mln zł. Sejmik Mazowsza pomógł również przy remontach budynków stacji pogotowia i wyczekiwania oraz w zakupie sprzętu. Na ten cel przeznaczono ponad 15 mln zł.

Bądź na bieżąco 

ŚWIATOWY DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO. DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE.

Czy wiesz, że w Polsce pracuje około  ratowników medycznych?

Czy wiesz, że Zespoły Ratownictwa Medycznego wyjeżdżają do pacjentów

aż   rocznie, a w naszym rejonie operacyjnym nawet na dobę?

Dzisiaj Światowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Z okazji Waszego Święta wszystkim ratowniczkom

i ratownikom medycznym, lekarkom i lekarzom, pielęgniarkom i pielęgniarzom oraz dyspozytorkom

i dyspozytorom medycznym życzymy dużo zdrowia, energii i niesłabnącej satysfakcji z wykonywanej pracy. Dziękujemy za Wasze poświęcenie i codzienny wysiłek wkładany w ratowanie ludzkiego zdrowia

i życia. Dziękujemy za empatię, indywidualne podejście do każdego pacjenta, cierpliwość, zrozumienie jego potrzeb i za to, że tworzycie najlepszą stację pogotowia ratunkowego w Polsce Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie.

Zdjęcie jest inscenizowane.

Warszawskie Pogotowie Ratunkowe - od 125 lat razem

NAGRODZONE, WYRÓŻNIONE. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

Z dumą informujemy, że 3 pielęgniarki Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie otrzymały wyróżnienia podczas uroczystych obchodów zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych w stołecznym Teatrze Roma.

Wyróżnienie od ministra Adama Niedzielskiego Ministerstwo Zdrowia za zasługi dla ochrony zdrowia otrzymała Wanda Komorowska.

Wyróżnienie od Marszałka Adama Adam Struzik Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego otrzymała z kolei Wanda Michalska.

Katarzyna Rybak została za to wyróżniona przez Karol Bielski, Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku.

 

    ARCHIWUM 2019       

    ARCHIWUM 2020       

AKTUALNOŚCI

Deklaracja dostępności

Created in Meditrans.